Monday, 25 May 2015

Fashions in the Era of Jane Austen by Jody Gale

Volim kad nenadano naiđem na neku fenomenalnu knjigu kao što je ova. Izgleda da su u životu zaista najbolje stvari neplanirane i spontane. Baš ludo od mene što spontanost i nenadanost vezujem za izbor knjiga, kao da je to neki ekstremni sport, ali ja uvek kažem, svakom svoje i hey, its my thing, I love it, let it go.

Elem, ova i svaka slična knjiga ovoj kod mene zaslužuje posebno mesto na polici. Ovo je doduše knjiga ilustracija, ali ono što je moje oko zaintrigiralo pri pogledu na naslovnu stranu je Jane Austen, era i fashion. Naime, ovo je kolekcija haljina koje su se nosile u periodu velike ( da, ja je zovem velika) Jane Austen. Ne samo što je ovaj projekat savršen sam po sebi, zapravo je i vrlo edukativan za sve one koje to zapravo zanima, jer moda je,  ako neko nije znao, tada bila nešto drugačija nego danas. Osim očigledne razlike u krojevima, strogo konvencionalan britanski način života je diktirao više presvlačenja i menjanja odeće dnevno. Svaka radnja je zahtevala drugu vrstu haljine, pa bi tako bilo apsolutno suludo ručati u istom outfitu u kojom ste i doručkovali. Naravno, to je variralo od plemstva, koje je ubedljivo vodilo sa i do 10tak haljina dnevno, za nežniji pol naravno, do srednje klase, što je i razumno, budući da oni malo manje imućni nisu sedali za sto 15 puta dnevno.

Anyhow, ovaj projekat je nastao i zapravo sadrži ilustracije iz britanskog Ackermann's repository of the Arts, što je nekadašnji časopis iz godine 1809-1829, tada vrlo popularan mesečnik koji je donosio teme iz umetnosti, književnosti, politike i mode i koji je redigovao istoimeni Rudolph Ackermann.
Ilustracije su podeljene po mesecima i obuhvataju period od 1809-1820. Haljine su označene prema prigodi za koju su namenjene, pa tako imamo morning dress ili jutarnu haljinu, evening dress ili večernju haljinu, opera dress haljinu za operu i mnogo drugih uz kratke karakteristike za svaku. Ja ovu knjigu imam u epub formatu na engleskom jeziku pa cu ovde podeliti neke slike iz nje. Uživajte!

Monday, 11 May 2015

Utešne kućne biblioteke


Ako volite svoje knjige sigurno kao i ja volite da ih slažete, spremate, organizujete, čistite prašinu sa njih? Da? Ne? Znate ono kad kupite neki novi komad odeće pa dobijete neku potrebu da presložite ceo ormar da bi taj novi komad lepo izgledao u čistom i složenom, pa i ostale stvari dobiju tu neku ponovljenost? E, pa ja to radim i sa knjigama :)


Naravno životna želja mi je da svojim knjigama posvetim celu jednu prostoriju i da na sred iste stavim jednu udobnu fotelju i ćebence. I možda jos jednu fotelju jer sve je lepše u dvoje :)


Lepo je imati snove i maštati a maštu možemo obogaćivati inspiracijom, inspiraciju možemo razbuditi nekim idejama ili slikama kao što ja to nekad radim. Ove slike me jako inspirišu i raduju. Neke od ovih kućnih biblioteka su "pusti snovi", pa ipak istim žarom im se možemo diviti, a neke su pristupačnije, dovoljna je ideja i malo truda da i svoje police preuredite i napravite sebi pravi mali kutak za uživanje ;)

Friday, 8 May 2015

Dajana Evans 26a



Ova knjiga.. uh.I just did not see it coming. 


Ali to je možda slučaj sa knjigama kad se pustiš u čitanje dela o kojem se prethodno apsoultno nisi informisao. Ni o piscu, ni o delu. Taj deo uglavnom uradim kad zađem malo dublje u čitanje i ako me priča "kupi". To sam uradila negde posle pola knjige i iznenadila se. Da sam neke stvari saznala pre nego što sam se upustila u čitanje možda početni entuzijazam ne bi bio toliko velik i neometan spojlerima. Tako da to je dobra stvar, jer sam knjigu pročitala bez ikakvih nametnutih, tuđih utisaka. To zadovoljstvo možda nećete imati ukoliko nastavite sa čitanjem ovo mini recenzije, ali obećavam da neću previše otkrivati. 


Ono što se meni najviše svidelo je početak, tj. prvi deo knjige. Inače knjiga je podeljena na četiri dela: prvi deo, drugi deo, treći deo i najbolji deo. Evo jednog šta je pisac hteo reći pitanja: Da li je najbolji deo najbolji deo? Hm. Priča se vrti oko života dve bliznakinje, Besi i Džordžije i njhove porodice. Od detinjstva pa do neke pozne adolescencije pratimo njihovo odrastanje i otkrivamo realnost koja ih oblikuje. Meni lično se najviše svideo početak, kao što sam već rekla, dakle detinjstvo. Naravno, naivno, bezbrižno, nevino, naivno detinjstvo. Ne samo zbog toga što život nije preuzeo život u svoje ruke, već zbog atmosfere s početka knjige. Nekako je vrlo britanski. Iako je to možda kliše, iako je moja knjiga na srpskom jeziku i kroz prevod se može osetiti taj british momenat. Iako se radi o mešanim kulturama, engleskoj i afričkoj početak je vezan za mali gradić u Engleskoj, miran gradić sa jednim frizerskim salonom, jednim pabom, jednim supermarketom, jednim vrtićem, jednom rekom, jednim parkom ali opet živahnim zbog razigranog duha malih bliznakinja. Takva je perspektiva naslikana i po meni je pisac dobro menja tokom knjige, tokom godina, grad ostaje suštinski isti, ali doživljavamo ga na drugi način, prvo ga napuštamo, pa mu se vraćamo, pa u krug.



Elem, ne bih da prepričavam fabulu ove knjige, jer to mi nije cilj. Knjiga je vrlo laka za čitanje, brzo klizi, nema teških rečenica, ali ima teških trenutaka koje život donosi manje srećnim. Ova knjiga je piščev način borbe sa svojom životnom pričom budući da je bazirana na ličnom iskustvu, ili tragediji. I na taj način je prelepa. Ovo je roman koji nije naširoko deskriptivan, subjektivan i komplikovan. Površan ali opet vrlo iskren i vrlo stvaran. Prijalo mi je da zavirim u jednu životnu priču o odrastanju, o porodici, sestrama, ljubavi i jednako mi je bilo teško saznanje da ova priča nema hepi end, kao što neke priče nemaju. 



Za ljubitelje atmosferičnih trenutaka, skupljanja jabuka za jesenju pitu, zalivanju ruža i donošenju odluka na tabureima koji mirišu na jagode, i za neočekivane ishode...